MDM-Mieszkanie dla młodych-warunki


Mieszkanie dla młodych, to rządowy program dofinansowania części wkładu własnego, dla kupujących na kredyt swoje pierwsze wymarzone mieszkanie.
Oferowane wsparcie, to całkiem pokaźna sumka.

7 tyś osób skorzystało już z dopłat MdM

Dla Singli i małżeństw bez dzieci dopłata wyniesie 10% z uśrednionego kosztu budowy mieszkania na danym terenie. Małżeństwa wychowujące dzieci mogą liczyć na 15 % wspomnianej średniej. Dofinansowanie obejmuje 50 metrów kwadratowych mieszkania. Nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego (przez wielu odczytywane jako ustawienie programu pod developerów).
Od 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego(jedyny urząd, którego boją się nawet banki) narzuciła bankierom, aby w swoich ofertach, wymagały od klientów określonego wkładu własnego:
-5 % w 2014r.,
-10% w 2015r.,
-15% w 2016r.
To też nie dziwi fakt ogromnej popularności „Mieszkania dla Młodych”. Dzięki dopłacie wymaganą kwotę dużo łatwiej zaoszczędzić, bez konieczności wygrania w RMF-ie czy Lotto. Tak, więc możliwość uzyskania dopłaty do wkładu własnego, wydatnie powiększyła grono zainteresowanych kredytami hipotecznymi. Jednak, tak jak nie ma róży bez kolców, tak i tu pomysłodawcy programu wprowadzili pewne ograniczenia np:
-wiek kredytobiorcy nie może przekroczyć 35 lat,
-metraż kupowanego mieszkania nie może być większy niż 75m2, a domu jednorodzinnego 100m2,
-zaciągany kredyt musi opiewać, na co najmniej 50% wartości mieszkania,
-wspomniany kredyt musi być udzielony w złotówkach (koniec zabawy z frankiem)
-okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat(bank musi zarobić na odsetkach :))
-wysokość kredytu hipotecznego nie może być też większa niż wartość nieruchomości(nie zrobimy parapetówki),
-kredytobiorca nie może posiadać mieszkania, domu czy innego lokalu mieszkalnego,
-limity cenowe za m2 powierzchni zawężają liczbę mieszkań.

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki prawdopodobnie możesz skorzystać z programu MdM
Został jeszcze jeden najważniejszy warunek, mianowicie zdolność kredytowa, która spędza z oczu sen większości chcących otrzymać kredyt.
Tak naprawdę sztucznych sposobów na poprawę zdolności kredytowej, jest kilka. Jednak nie warto ryzykować, by otrzymać wyższy kredyt.
Popularnym sposobem nadmuchiwania zdolności, jest dodawanie kredytobiorców (najlepiej dobrze zarabiający i płacący wszystkie rachunki w terminie). Niestety, ciężko namówić kolegę, czy sąsiada na takie przedsięwzięcie, dlatego najczęściej są to rodzice czy teściowie. Poprzez zsumowanie dochodów, zdolność kredytobiorcy zapewne wzroście. Pytanie, czy poradzisz sobie ze spłatą większej raty? Niestety, matematyka jest nieubłagana, w wypadku problemów ze spłatą, będziesz musieć albo więcej zarabiać, albo mniej jeść.
Uwierz mi lepiej będziesz sypiać, jeżeli dostaniesz kredyt na jaki cię stać, a nie na jaki stać twoich rodziców,wujków itd.

Jak już wspomniałem wysokość dofinansowania zależy od pewnego wskaźnika. Tajemnicza niewiadoma, to średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich miesięcy, średnich kosztów budowy mieszkania na danym terenie. Na tej podstawie opracowywana jest przez najtęższe głowy, pracujące w Banku Gospodarstwa Krajowego i ogłaszana raz na kwartał tabela wskaźnika przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej dla danej gminy.
Nam zwykłym zjadaczom chleba zamiast zagłębiać się w meandry powstawania tych obliczeń, lepiej po prostu sprawdzić na stronie BGK aktualną wartość dla danej lokalizacji pomnożyć przez powierzchnie mieszkania(nie więcej niż 50 m) i wyciągnąć odpowiedni procent (10% małżeństwa bez dzieci, 15% małżeństwa z dziećmi). Dla przykładu, małżeństwo z jedną pociechą mieszkające we Wrocławiu może liczyć na 34 856,25 Singiel w Bydgoszczy dostanie 20080,00zł. Niestety, Ministerstwo Infrastruktury dla utrudnienia wprowadziło limity cen mieszkań jakie mogą być brane pod uwagę. Na razie nie stanowi to większego problemu, mieszkania są stosunkowo tanie, a i developerzy powoli przystosowują swoje oferty do rekomendacji ministerstwa infrastruktury.

Jak widać jest o co walczyć, nawet jeżeli kogoś denerwują niektóre zasady programu MdM warto spróbować skorzystać z dopłat. Jeżeli się uda, będziesz mieć do spłacenia 20-30 tyś. mniej kredytu.
 

Sprawdź bezpłatnie swoją dopłatę MdM u najlepszych doradców