Mieszkanie dla młodych krok po kroku

Jak bardzo trzeba się namęczyć, by uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą? W opinii większości osób planujących skorzystać z dopłat MdM, procedura przez którą musi przejść przyszły kredytobiorca, to istny bieg z przeszkodami. Tony zaświadczeń, dziwne oświadczenia, pokręcone limity, szamańskie zwyczaje bankowych analityków itd. Ten tajemniczy świat bankowego voo doo, nie jest tak bardzo skomplikowany, jak się wydaje. Oczywiście, nie można tego porównać do kupowania bananów w Tesco, ale sprawa jest jak najbardziej do ogarnięcia.

Krok 1 – Sprawdzamy, czy spełniamy warunki.

Pomysłodawcy programu dopłat określili limit wieku kredytobiorców, korzystających z dopłat jest to 35 lat. Uściślając kredytobiorca może ubiegać się o dopłatę, jeżeli w aktualnym roku kończy 35 lat lub mniej, Tak więc, jeżeli w tym roku już opijałeś swoje 35 urodziny, do końca roku możesz skorzystać z dopłaty. W przypadku, gdy do programu przystępuje małżeństwo, liczy się wiek młodszego współmałżonka. Oczywiście, musisz spełnić wymagania dotyczące zdolności kredytowej, dla określonej kwoty zakupu

Popularność MdM-u wciąż rośnie

mieszkania.Orientacyjną zdolność kredytową łatwo sprawdzisz w powszechnych kalkulatorach online. Możesz również udać się do banku czy doradcy kredytowego, który taką orientacyjną zdolność kredytową określi. Chcąc skorzystać z dopłaty, nie możesz posiadać, teraz ani w przeszłości żadnego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Nie możesz również być osobą posiadającą spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Krok 2 – Szukamy wymarzonego gniazdka.
Wybór nieruchomości jest najtrudniejszym zadaniem. Na przyszłe mieszkanie prawdopodobnie będziemy skazani do końca życia. Oprócz oczywistych rzeczy jakie sprawdzamy, czyli lokalizacja, metraż i cena. Dobrze jest zapytać developera, o planowane rozwiązania eksploatacyjne np. ogrzewanie, podgrzewanie wody, materiał użyty do budowy. Elementy te będą mieć wpływ na przyszłe miesięczne opłaty. Kolejne istotne zagadnienie to infrastruktura, czy planowana jest budowa ogrodzenia, placu zabaw dla dzieci, parkingu. Odległość do szkoły, przystanku itd.
W kręgu zainteresowań znaleźć powinny się też informacje o umowie wstępnej, formie własności, hipotece budowanej nieruchomości. Według warunków obowiązujących w programie MdM, mieszkanie nie może przekroczyć 75 m2 powierzchni użytkowej, dla domu jednorodzinnego limit ten wynosi 100m2. Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, limit został powiększony o 10 m2. Dla danej lokalizacji ustawodawca ustalił również limity ceny za metr kwadratowy.

Krok 3 – Wycieczka do banku.

Po sprawdzeniu zdolności kredytowej i znalezieniu wymarzonego mieszkania, udajemy się do Banku współpracującego z BGK, w ramach programu MdM. Na obecną chwilę możemy wybierać z:
Credit Agricole Bank Polska Spółka Akcyjna,
Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna ,
Getin Noble Bank Spółka Akcyjna ,

 

Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna,
Alior Bank Spółka Akcyjna,
SGB-Bank Spółka Akcyjna,
Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna ,
Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna ,
Bank Millennium Spółka Akcyjna,
Euro Bank Spółka Akcyjna,
Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna ,
Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna ,
Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna ,
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna .

Zamiast sprawdzać oferty w każdym banku osobno, możemy skorzystać z usług doradców finansowych, Open Finance czy Expander. Całą obsługę papierkologiczną, można załatwić w jednym miejscu. Taką pomoc możesz uzyskać tutaj. Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego składamy za pośrednictwem wybranego banku/doradcy finansowego. O dofinansowanie możesz się starać w kilku bankach na raz. Na pierwszym spotkaniu, dowiemy się jakie (w naszym przypadku) musimy dołączyć dokumenty do wniosku. Bank czy Doradca wyposaży nas, w odpowiednie druki oraz wzory, które są wymagane przez konkretny bank.

Krok 4 – Skompletowanie dokumentów.

Oczywiście większość zaświadczeń, będziemy musieć uzyskać sami. Ich ilość będzie zależeć w dużej mierze od formy prawnej zatrudnienia i stanu naszych osobistych finansów. Oprócz standardowych zaświadczeń, wymaganych przy zwykłym kredycie hipotecznym, należy dołączyć odpowiednie oświadczenia. Mówiące o spełnieniu wymagań programu MdM:

– deklarujemy że, nie posiadamy, ani nie posiadaliśmy innego mieszkania,

– oświadczamy że, nieruchomość której dotyczy dofinansowanie pochodzi z rynku pierwotnego i będzie służyć naszym potrzebom mieszkaniowym.

– developer wystawia oświadczenie że, budowane przez niego mieszkanie, spełnia kryteria programu.

W zależności od banku potrzebna będzie również wycieczka do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Niestety, banki będą się interesowały również naszą sytuacją rodzinną, tak więc akty urodzenia, orzeczenie o rozwodzie, separacji będą wymagane.

Krok 5- Złożenie wniosku i podpisanie umowy kredytowej.

Gdy mamy już wszystkie niezbędne dokumenty wracamy złożyć wniosek. Od tej pory Bank ma 60 dni na ewentualne uzupełnienie braków w dokumentacji oraz wysłanie gotowego wniosku do BGK. Ten zaś dokonuje analizy przyjętych dokumentów i podejmuje decyzje o dofinansowaniu. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez BGK, zostaniemy zaproszeni na podpisanie umowy kredytowej. Na tym etapie niezbędna jest analiza przygotowanej umowy, jeżeli jakikolwiek zapis jest niezrozumiały, pracownik banku ma obowiązek udzielić stosownej informacji. Jeżeli jesteś podejrzliwy lub niepewny uczciwości banku, możesz taką umowę przedstawić prawnikowi. Najważniejszymi elementami umowy jest:

– określenie stron,

– czas spłaty,

– kwota kredytu oraz wysokość raty,

– oprocentowanie,

– prowizje i inne opłaty za obsługę kredytu.

Krok 6 – Finalizacja ustawień.

Po podpisaniu umowy kredytowej, udajemy się do notariusza. Tam w obecności developera podpisujemy akt notarialny, który musimy dostarczyć do placówki banku. Ostatnim zadaniem będzie dokonanie wpisu w księgach wieczystych odnośnie hipoteki. Po dostarczeniu potwierdzenia bank przeleje środki na konto developera. A my cieszymy się z mieszkania i że pokonaliśmy bankową maszynkę papierkologiczną.

Sprawdź bezpłatnie swoją dopłatę MdM u najlepszych doradców